
Idag samlades ett 60 tal personer vid scoutstugan för att fira terminsavslutning. Några hade färdats länge (sedan i fredags, via Skrubba holmar med kanot – se separat notis), i ett ljuvligt sommarväder, andra trampade ut med cykel eller kom med bil eller buss.
Kim höll en betraktelse över krav på barn och unga vuxna och den lättnad som uppkommer för båda när man lyckas. Kårchefen Anna delade ut märken och pratade om vad vi gjort under terminen. Bland annat nämndes isvak, Kniv/yxa/såg, hajk, läger, Jamborre, magnet samt paddling. Något om höstens ledarutbildning pratades det också om liksom en massa gamla ledare varav en som fyllde år just denna dag (en väldigt massa år för övrigt).
Givetvis bjöds på kaffe, saft och bullar efteråt. Samt lunch för Äventyrare / Utnanare samt de föräldrars som skulle paddla hem kanoterna till Kanotladan efteråt.
Ni som var där vet vad som hände, övriga får njuta av bilderna nedan.
Slutligen ett tack för denna termin.
Vi syns igen till hösten. Den 28 augusti drar vi igång (I vart fall för de av oss som inte åker på Jamborren i Åseda i juli).
Hälsar ledarna
Genom /Dag
(Som skrivit och fotograferat)












